Zelensky, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Guterres’e çabalarından ötürü teşekkür etti


Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky, İstanbul’da imzalanarak anlaşmaya varılan tahıl koridoru için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e teşekkür etti.

Zelensky, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Guterres'e çabalarından ötürü teşekkür etti

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky, İstanbul’da bugün imzalanan anlaşmaya ilişkin Facebook hesabından görüntülü mesaj paylaştı.

“Bugün devletimiz ve tüm medeni dünya önemli bir mutabakata vardı.” değerlendirmesinde bulunan Zelensky, bu anlaşmanın Ukrayna limanları üzerindeki blokenin kaldırılmasını sağladığını vurguladı.

Zelensky, anlaşma sayesinde geçen yıl toplanan 20 milyon ton tahıl ihraç edileceğini, bu sene şimdiden toplanmaya başlanan hasadın da icra edileceğini kaydederek, şöyle devam etti:

“Siyasi kaosa yol açabilecek kıtlığı önleme şansımız var”

“Bu vesileyle Rusya’nın kışkırttığı gıda krizini azaltma şansımız var. Ayrıca bize yardım eden ülkeler dahil dünyanın birçok ülkesinde siyasi kaosa yol açabilecek kıtlığı önleme şansımız var. Bu da Ukrayna’nın bu savaşta hayatta kalabileceğinin bir başka kanıtıdır.”

“BM Genel Sekreteri’ne ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çabalarından dolayı minnettarım”

AA’nın haberine göre, Ukrayna’dan deniz ihracatının yeniden başlatılması için birçok liderin çaba gösterdiğine işaret eden Zelensky, “Bu bağlamda özellikle BM Genel Sekreteri’ne ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çabalarından dolayı minnettarım.” dedi.

Zelensky, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Guterres e çabalarından ötürü teşekkür etti #1


#Zelensky #Cumhurbaşkanı #Erdoğan #Guterrese #çabalarından #ötürü #teşekkür #etti
Kaynak : https://www.ensonhaber.com/dunya/zelensky-cumhurbaskani-erdogan-ve-guterrese-cabalarindan-oturu-tesekkur-etti

Yorum yapın