Yunanistan Türk balıkçılarına yaptırım uygulanmasını istedi


Ege’de tacizlerine devam eden Yunanistan’dan ilginç bir çağrı geldi. Türkiye’yi AB’ye şikayet eden Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türk balıkçılarına yaptırım uygulanmasını talep etti.

Yunanistan, Ege Denizi’ndeki gerilimi her geçen gün daha da artırıyor.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in Ülkemizin kara sularını 12 mile çıkarma kararı almasını kimse engelleyemez.” ifadeleriyle başlayan gerginlik, zaman içerisinde atılan adımlarla daha da büyüdü.

Türkiye’nin 12 mil uyarısına meydan okurcasına, silahlandırılmaması gereken Doğu Ege Adalarını silahlandıran Yunanistan, bir de üzerine tatbikat düzenlemişti.

Yunanistan, Ege’de sadece askeri faaliyet değil aynı zamanda Türk balıkçılarına yönelik saldırılarıyla da bitmeyen gerginliği artırmaya çalışıyor.

Türk balıkçılara saldırdılar

Son gerilimde Midilli Adası bölgesindeki Türk kara sularında avcılık faaliyetinde bulunan Türk bayraklı balık avlama teknesine, Yunanistan Sahil Güvenlik botundan taşlar atıldı, ardından da ateş açıldı.

Yunanistan Türk balıkçılarına yaptırım uygulanmasını istedi #1

Türk balıkçıları AB’ye şikayet ettiler

Tüm bu tahrik edici faaliyetlere rağmen Yunanistan, bu kez de Türk balıkçıları AB’ye şikayet etti.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’e gönderdiği mektupta, Türk balık ürünlerinin Avrupa Birliği pazarında yasaklanması talebinde bulundu.

“Türkiye’ye uyarı işareti olacak”

Böylesi bir yaptırımın Türkiye için bir uyarı işareti olacağını söyleyen Dendias, bu sayede AB’nin bu konuda Yunanistan ile dayanışma içinde olduğunu da gösterebileceğini kaydetti.

Yunanistan Türk balıkçılarına yaptırım uygulanmasını istedi #2

Yunanistan Türk balıkçılarına yaptırım uygulanmasını istedi #3


#Yunanistan #Türk #balıkçılarına #yaptırım #uygulanmasını #istedi
Kaynak : https://www.ensonhaber.com/gundem/yunanistan-turk-balikcilarina-yaptirim-uygulanmasini-istedi

Yorum yapın