Van kedisinin neslinin korunması için çalışmalar sürüyor


Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezinde koruma altında tutulan Van kedileri arasından seçilen 92 damızlıktan 45-50’si çiftleştirilecek.

Cana yakınlığı, beyaz ve ipeksi kürkü, aslan yürüyüşü, uzun ve kabarık kuyruğu, farklı göz renkleriyle kentin en önemli değerleri arasında bulunan Van kedisinin neslinin korunması için çalışmalar sürüyor. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) yerleşkesindeki merkezde bakımları özenle yapılan kedilerden çiftleştirilecek olanlar belirlenip, diğerlerinden ayrıldı.

Merkez Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kaya, 2022’nin Van kedilerinin popülasyonunun artması için iyi bir yıl olduğunu söyledi.

“Hazırlıkları bitirdik”

Yeni yıla yeni yavrularla girdiklerini anlatan Kaya, “2023’ün tüm hazırlıklarını bitirdik. Hayvanları çiftleştirmeye başladık. Bütün sağlık taramaları, aşıları yapıldı. Doğumdan sonra kilo almaları için besin takviyeleri yapıldı. Damızlıkları belirleyip, çiftleştirme dönemini başlattık” dedi.

Van kedisinin neslinin korunması için çalışmalar sürüyor #1

Van kedisinin neslinin korunması için çalışmalar sürüyor #2

Van kedisinin neslinin korunması için çalışmalar sürüyor #3

Van kedisinin neslinin korunması için çalışmalar sürüyor #4

Van kedisinin neslinin korunması için çalışmalar sürüyor #5

“Sürekli fon müzikleri çalıyoruz”

AA’da yer alan habere göre; Kaya; “Merkezimizde sistemli çalışmaya devam ediyoruz. Kediler ev ortamı istiyor. Sevgi ve ilgiyi seviyorlar. Dolayısıyla buranın neşeli ve ortamı havasında olması gerekiyor. Sabahtan akşama kadar fon müzikleri çalıyoruz. Her geçen gün damızlık annelerin kaliteleri artıyor. Şu an anneleri diğer kedilerden ayırdık. Bu yıl 92 damızlık kediden 45-50’sini çiftleştireceğiz” ifadelerini kullandı.


#Van #kedisinin #neslinin #korunması #için #çalışmalar #sürüyor
Kaynak : https://www.ensonhaber.com/kultur-sanat/van-kedisinin-neslinin-korunmasi-icin-calismalar-suruyor

Yorum yapın