Uzay istasyonunda mahsur kalan kozmonotları kurtarmak için görev düzenlenecek


Soyuz MS-22 aracındaki sızıntı nedeniyle, Rus kozmonotları kurtarma görevi resmen başlıyor.

Uzay istasyonunda mahsur kalan kozmonotları kurtarmak için görev düzenlenecek

Bilim insanları ve astronotlar, Uluslararası Uzay İstasyonu sayesinde yıllardır uzayda çeşitli deneyler ve araştırmalar gerçekleştiriyor.

Geçtiğimiz haftalarda istasyondaki Soyuz MS-22 kapsülünde meydana gelen sızıntı nedeniyle kozmonotlar tehlike yaşamıştı.

Rusya’nın uzay ajansı Roscosmos, Soyuz kapsüllerindeki soğutucu sızıntısının başlamasından sonra üç mürettebat üyesini planlanandan önce Dünya’ya geri getirmek için Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) boş bir uzay aracı göndermeyi düşündüğünü söylemişti.

Kurtarma görevi şubatta başlıyor

Şu anda uzay istasyonundaki kozmonotlar tehlikede değil, ancak uzun süre orada kalmaları sorunlara yol açabilir.

Moskova, yörüngede mahsur kalan üç mürettebat üyesini eve getirmek için önümüzdeki ay Uluslararası Uzay İstasyonu’na bir kurtarma gemisi gönderecek.

Uzay istasyonunda mahsur kalan kozmonotları kurtarmak için görev düzenlenecek #1

Roscosmos, Rus kozmonotlar Sergey Prokopyev ve Dmitry Petelin ile ABD astronotu Francisco Rubio’yu Dünya’ya geri taşımak için, Soyuz MS-23’ün planlanan mart lansmanını öne çekerek 20 Şubat’a aldı.

Soyuz MS-23, normal olarak üç mürettebatı uzay istasyonuna taşıyacaktı, ancak kurtarma görevi için şimdi Dünya’dan boş gidecek.

rusya uzay


#Uzay #istasyonunda #mahsur #kalan #kozmonotları #kurtarmak #için #görev #düzenlenecek
Kaynak : https://www.ensonhaber.com/teknoloji/uzay-istasyonunda-mahsur-kalan-kozmonotlari-kurtarmak-icin-gorev-duzenlenecek

Yorum yapın