Türkiye İmalat PMI, mayısta 49,2 olduİstanbul Sanayi Odası, İSO Türkiye İmalat Satınalma Yöneticileri Endeksini açıkladı. Endeks yatay seyrini devam ettirdi.

Türkiye İmalat PMI, mayısta 49,2 oldu

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi performansında en hızlı ve güvenilir referans kabul edilen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat PMI, mayısta bir önceki aya göre yatay seyrederek 49,2 düzeyinde gerçekleşti.

Söz konusu veri, imalat sektöründe faaliyet koşullarının ılımlı düzeyde olmakla birlikte üst üste üçüncü ay bozulduğuna işaret etti.

10 sektörün 3’ü büyüdü

İstanbul Sanayi Odası Türkiye Sektörel PMI mayıs ayı raporuna göre; anket kapsamında takip edilen 10 sektörün yedisi üretim artışı kaydetti ve bu sektörlerden üçü büyüme bölgesine geri döndü.

En hızlı üretim artışları, giyim ve deri ürünleri ile metalik olmayan mineral ürünler sektörlerinde gerçekleşti. Sektörlerin çoğunluğunda yeni siparişler de artış gösterdi. Dış talep tarafında belirgin zorluklar yaşandı ve ihracat sadece üç sektörde arttı.

PMI

İstihdamdaki iyileşme ivmesi sürdü

İstihdamdaki iyileşme eğilimi mayısta genele yaygın bir şekilde devam etti.
Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi performansında en hızlı ve güvenilir referans kabul edilen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) anketinin Mayıs 2022 dönemi sonuçları açıklandı. Eşik değer olan 50,0’nin üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, manşet PMI mayısta bir önceki aya göre yatay seyrederek 49,2 düzeyinde gerçekleşti.

Söz konusu veri, imalat sektöründe faaliyet koşullarının ılımlı düzeyde olmakla birlikte üst üste üçüncü ay bozulduğuna işaret etti. Talepte devam eden durağan seyir, mayıs ayında hem üretim hem de yeni siparişlerin ivme kaybetmesine neden oldu. Böylece yavaşlama eğilimi üretimde altı aya, yeni siparişlerde sekiz aya ulaştı. Diğer yandan her iki göstergede de azalışın hız kesmesi göreli bir iyileşme anlamına geldi.

PMI

Avrupa’daki ekonominin yavaşlaması PMI’ye yansıdı

Bu arada yeni ihracat siparişlerinde son iki yılın en hızlı düşüşü yaşanırken bazı firmalar, Avrupa’daki ekonomik yavaşlamaya dikkat çekti.

Kapasite genişletme çabalarının bir parçası olarak imalatçılar, istihdamı artırmaya devam etti. İstihdamdaki artış ılımlı düzeyde gerçekleşmekle birlikte trend olarak 24 aya ulaştı.

Mayısta yeni siparişlerin yavaşlaması ve istihdamın artmaya devam etmesi firmaların birikmiş işlerini azaltabilmelerini sağladı. Bu arada yeni ihracat siparişlerindeki zayıflık, stok seviyelerindeki artışı destekledi.


#Türkiye #İmalat #PMI #mayısta #oldu
Kaynak : https://www.ensonhaber.com/ekonomi/turkiye-imalat-pmi-mayista-492-oldu

Yorum yapın