Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan parlamento başkanları İstanbul Beyannamesi’ni imzaladı


Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan Üçlü Meclis Başkanları İkinci Toplantısı’nın ardından 3 ülkenin meclis başkanı ‘İstanbul Beyannemesi’ni imzaladı.

Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan parlamento başkanları İstanbul Beyannamesi'ni imzaladı

Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan Üçlü Meclis Başkanları İkinci Toplantısı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop’un daveti üzerine Azerbaycan Cumhuriyeti Millî Meclisi Başkanı Sahiba Gafarova ve Pakistan Millî Meclisi Başkanı Raca Pervez Eşref’in katılımlarıyla bugün İstanbul’da gerçekleştirildi.

İlki Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yapılan toplantının ikincisinde 3 ülkenin meclis başkanı tarafından ortak beyanname imzalandı.

Kültürel bağların önemi anlatıldı

Meclis başkanları ortak imzaladıkları İstanbul Beyannamesi’yle ülkeleri arasında kardeşliğe, tarihi ve kültürel bağlara, karşılıklı saygı ve güvene dayalı mevcut güçlü bağların altını çizdi.

Şentop beyannameyi okudu

Toplantının arından beyannameyi Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop okudu.

Beyannamede, üç ülkenin kardeş halklarını yakınlaştırmak için ikili ve çok taraflı parlamentolar arası diyalog ve iş birliğini geliştirmeye devam etme taahhütlerinin altı çizildi.

Ortak çıkarlar konusunda mutabık kalındı

Ortak çıkarları ilgilendiren bölgesel ve küresel meselelerin ele alınmasında parlamenter diplomasiyi kullanmada mutabık kalındı.

Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan parlamento başkanları İstanbul Beyannamesi ni imzaladı #1

Terör örgütleriyle mücadelenin önemi anlatıldı

Beyannamede, FETÖ, PKK/YPG ve DEAŞ gibi tüm terör örgütlerine ve bunların uzantılarına karşı ortak çaba gösterilmesi gerektiğini hatırlatılarak uluslararası toplum, menşe ülkelerdeki mülteci krizinin ana nedenleriyle mücadele etmek için ortak eylemlerde bulunmaya ve etkili önlemler almaya ve düzensiz göç akışlarının sürdürülebilir bir şekilde önlenmesi amacıyla menşe ülkelerde asgari ekonomik, politik ve sosyal yaşam koşullarını sağlamaya yönelik politikalar geliştirmeye davet edildi.

AA’nın habeirne göre uluslararası toplum, kronik mülteci krizinin oluşturduğu zor durumu hafifletmek için külfet ve sorumluluğu adil bir şekilde paylaşmaya ve yerinden edilmiş kişilerin güvenli, gönüllü ve onurlu bir şekilde geri dönüşüne yönelik çabalarında ev sahibi ve geçiş ülkelerini desteklemeye çağrıldı.

Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan parlamento başkanları İstanbul Beyannamesi ni imzaladı #2

Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan parlamento başkanları İstanbul Beyannamesi ni imzaladı #3

Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan parlamento başkanları İstanbul Beyannamesi ni imzaladı #4

Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan parlamento başkanları İstanbul Beyannamesi ni imzaladı #5


#Türkiye #Azerbaycan #Pakistan #parlamento #başkanları #İstanbul #Beyannamesini #imzaladı
Kaynak : https://www.ensonhaber.com/gundem/turkiye-azerbaycan-ve-pakistan-parlamento-baskanlari-istanbul-beyannamesini-imzaladi

Yorum yapın