Tel Aviv Büyükelçisi Torunlar, Herzog’a güven mektubunu sundu


İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog tarafından törenle kabul edilen Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçisi Şakir Özkan Torunlar güven mektubunu sundu.

Türkiye’nin, sorun yaşadığı ülkelerle normalleşme süreci devam ediyor.

Yeni bir döneme girilen dış politikada ilişkilerin iyileştirildiği ülkelerden biri de İsrail.

Bu kapsamda karşılıklı olarak büyükelçiler tekrar atanmıştı.

İsrail’in Ankara Büyükelçisi Irit Lillian, 27 Aralık’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a güven mektubunu sunmuştu.

Bu gelişmenin ardından İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ise “Türk Büyükelçi’nin güven mektubunu kabul etmeyi dört gözle bekliyorum.” açıklamasında bulunmuştu.

Güven mektubu sunuldu

AA’nın haberine göre; bu kapsamda Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçisi Şakir Özkan Torunlar, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’a güven mektubunu sundu.

Büyükelçi Torunlar, Herzog tarafından Batı Kudüs’teki İsrail Cumhurbaşkanlığı rezidansında düzenlenen törenle kabul edildi.

İstiklal Marşı’nın okunduğu törenin ardından Torunlar, Herzog’a güven mektubunu sundu.

Tel Aviv Büyükelçisi Torunlar, Herzog’a güven mektubunu sundu #1

“İlişkilerimizi güçlendirme görevinizde başarılar dilerim”

O anlara ilişkin sosyal medyadan bir paylaşım yapan Herzog, “İsrail’e hoş geldiniz Türkiye Büyükelçisi Şakir Özkan Torunlar! Geçen yıl Ankara’da ziyaretim sırasında İsrail’in marşını duymaktan ne kadar etkilendiysem, eminim siz de Cumhurbaşkanlığı Konutu’nda Türkiye’nin marşını duymaktan etkilenmişsinizdir. İlişkilerimizi güçlendirme ve tarihi bağlarımızı geliştirme görevinizde başarılar dilerim.” ifadelerini kullandı.

Tel Aviv Büyükelçisi Torunlar, Herzog’a güven mektubunu sundu #2

Türkiye-İsrail ilişkileri

Türkiye ve İsrail, karşılıklı ilişkileri geliştirmek için 2022 boyunca birçok adım atmıştı. İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un Mart 2022’deki Ankara ziyaretini, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun mayıstaki İsrail’i ziyareti izlemişti.

Dönemin İsrail Başbakanı Yair Lapid de haziranda Türkiye’yi ziyaret etmişti. Türkiye ve İsrail, 17 Ağustos 2022’de diplomatik ilişkileri en üst seviyeye çıkarma ve karşılıklı büyükelçi atama kararı almıştı.

İsrailli elçi Lillian, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a güven mektubu sunduTel Aviv Büyükelçisi Torunlar, Herzog’a güven mektubunu sundu #3

Isaac Herzog: Türkiye’nin güven mektubunu dört gözle bekliyorumTel Aviv Büyükelçisi Torunlar, Herzog’a güven mektubunu sundu #4


#Tel #Aviv #Büyükelçisi #Torunlar #Herzoga #güven #mektubunu #sundu
Kaynak : https://www.ensonhaber.com/gundem/tel-aviv-buyukelcisi-torunlar-herzoga-guven-mektubunu-sundu

Yorum yapın