Papa Francis, iklim değişikliğine karşı çağrı yaptı


85 yaşındaki Papa, küresel felaketler karşısında zengin ülkelere seslendi. Papa, doğanın korunması konusunda çaba sarf edilmesi gerektiğini söyledi.

Papa Francis, iklim değişikliğine karşı çağrı yaptı

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, son günlerde birçok ülkede görülen yüksek sıcaklık ve orman yangınlarını değerlendirdi.

Papa, küresel ısınmanın en çok yoksul insanlara zarar verdiğini söyledi.

Ülkelerin liderlerine seslendi

Dünya liderlerine seslenen Papa, iklim değişikliği, aşırı hava koşulları ve biyolojik çeşitlilik kaybından kaynaklanan “ızdırap çığlıkları korosuna” kulak verilmesini istedi.

Ülkeleri iklim değişikliğiyle savaşlar ve sağlık krizleri gibi küresel zorluklarla aynı dikkatle yüzleşmeye çağıran Vatikan Devlet Başkanı, zengin ülkelerin “ekolojik bir borcu” olduğunu vurguladı.

“Zengin ülkeler, doğanın ezgisini bozdu”

85 yaşındaki Papa, “son iki yüzyılda en fazla çevre kirliliğine neden olanların ve doğanın ezgisini bozanların” söz konusu ülkeler olduğuna dikkati çekti.

Papa, “Ne yazık ki, bu tatlı ezgiye bir ızdırap çığlığı eşlik ediyor. Ya da daha iyisi: acı çığlıkları korosu. Her şeyden önce, toprak anamız haykırıyor.” ifadelerini kullandı.

Paris Anlaşması çağrısı

Öte yandan Papa Francis, amacı ortalama küresel sıcaklıktaki artışı 1,5 santigrat derece ile sınırlamak olan 2016 Paris Anlaşması’nın “etkili bir şekilde uygulanması” için çağrıda bulundu.

Papa Francis, iklim değişikliğine karşı çağrı yaptı #1

Papa Francis, iklim değişikliğine karşı çağrı yaptı #2

Papa Francis, iklim değişikliğine karşı çağrı yaptı #3

Papa Francis, iklim değişikliğine karşı çağrı yaptı #4

Papa Francis, iklim değişikliğine karşı çağrı yaptı #5


#Papa #Francis #iklim #değişikliğine #karşı #çağrı #yaptı
Kaynak : https://www.ensonhaber.com/dunya/papa-francis-iklim-degisikligine-karsi-cagri-yapti

Yorum yapın