NASA, yaşama elverişli bir gezegen keşfetti


ABD Havacılık ve Uzay Ajansı, Dünya’ya yaklaşık 100 milyon ışık yılı mesafedeki bir yıldız etrafında dönen ve yaşama elverişli bir öte gezegen keşfettiklerini açıkladı.

NASA, yaşama elverişli bir gezegen keşfetti

Araştırmacılar, çeşitli yöntemler kullanarak şimdiye kadar birçok öte gezegen keşfetti. Ancak keşfedilen öte gezegenlerin yaşama elverişli olma ihtimalinin bulunması, keşfin önemini daha da artırıyor.

AA’nın haberine göre; ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Dünya’ya yaklaşık 100 milyon ışık yılı mesafedeki bir yıldız etrafında dönen ve yaşama elverişli bir öte gezegen keşfettiğini duyurdu.

Yaşama elverişli bölgede bulunuyor

Söz konusu öte gezegen, Geçiş Halindeki Öte Gezegen Araştırma Uydusu (TESS) tarafından keşfedildi. Bu gezegen, Yunus (Dorado) Takımyıldızı’nın “yaşama elverişli bölgesinde” bulunuyor.

“TOI 700 e” adlı öte gezegen, yörüngesindeki yıldıza suyun gezegen yüzeyinde var olmasına olanak sağlayacak mesafede bulunuyor.

NASA

Uzmanlar, daha önce “TOI 700” isimli sistemde “TOI 700 b, c ve d” olarak adlandırılan üç öte gezegen tespit etmişti.

TESS’in yeni bulguları, Amerikan Astronomi Derneği’nin ABD’nin Washington eyaletindeki Seattle kentinde düzenlenen 241’inci yıllık toplantısında araştırmacılarla paylaşıldı.

Her biri baktığı yöndeki uzay boşluğunun dörtte birlik kesitini 27 gün kesintisiz gözlemleyen 4 büyük kamera donanımı içeren TESS uydusu, öte gezegenleri “geçiş” denilen bir konumda tespit etmeye çalışıyor.


#NASA #yaşama #elverişli #bir #gezegen #keşfetti
Kaynak : https://www.ensonhaber.com/teknoloji/nasa-yasama-elverisli-bir-gezegen-kesfetti

Yorum yapın