Mustafa Şentop İsveçli mevkidaşıyla görüştü


TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İsveçli mevkidaşıyla telefonda görüştü. Şentop görüşmede, eylemin faillerinin tespit edilerek gerekenin yapılmasını acilen beklediklerini ifade etti.

Mustafa Şentop İsveçli mevkidaşıyla görüştü

İsveç’te terör örgütü PKK’nın skandalları sürüyor.

PKK sempatizanları, başkent Stockholm’de PKK paçavralarını sallayarak Türkiye’yi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef aldı.

Yaşanan olaylara Türkiye’den tepkiler devam ediyor.

Bu tepkiler en önemlisi de TBMM Başkanı Mustafa Şentop’tan geldi.

Mevkidaşının Türkiye ziyaretini iptal etti

İsveç Meclis Başkanı Andreas Norlen’in 17 Ocak’ta Türkiye’ye yapacağı ziyareti iptal eden Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Norlen’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek, terör örgütünün söz konusu eylemi hakkında Türkiye’nin tepkisini ifade etti.

“Somut adımların atılmasını acilen bekliyoruz”

Meclis Başkanı Şentop, Yaşanan olay kamuoyunda da büyük bir infiale neden olmuştur. Bu eylemin faillerinin tespit edilerek gerekenin yapılmasını ve bu tür olayların engellenmesine yönelik somut adımların atılmasını acilen bekliyoruz.” dedi.

“Görüntüleri görünce rahatsız oldum hatta tiksindim”

İsveç Meclis Başkanı Andreas Norlen de telefon görüşmesinde, ziyaretin iptal edilmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirerek, Stockholm’deki belediye binası önünde ortaya çıkan görüntüleri görünce rahatsız oldum hatta tiksindim. Demokratik toplumlarda, siyasetçilere karşı bu tür şiddet ve tehdit eylemlerinin yeri yok. Parlamento temaslarımızı geliştirme çabalarımızın bir parçası olarak Finlandiya Sözcüsü Matti Vanhanen ile birlikte Türk parlamentosunu ziyaret etmeyi dört gözle bekliyordum. Dün Stockholm’de yaşananlara Türk tarafının sert tepki vermesini anlıyorum. Belediye binasının dışında asılı maketin görüntülerini gördüğümde ben de derin bir rahatsızlık hissettim ve bunu iğrenç buldum. Politikacılara yönelik şiddet tehditlerinin demokratik bir diyalogda açıkça yeri olamaz. ifadelerini kullandı.

DHA’nın haberine göre Norlen, İsveç’in üçlü mutabakata bağlı olduğunu, taahhütlerini yerine getirmek için kararlı olduğunu ifade ederek, bunun için gereken hukuki değişiklikleri yaptıklarını ifade etti.

Mustafa Şentop İsveçli mevkidaşıyla görüştü #1


#Mustafa #Şentop #İsveçli #mevkidaşıyla #görüştü
Kaynak : https://www.ensonhaber.com/gundem/mustafa-sentop-isvecli-mevkidasiyla-gorustu

Yorum yapın