Mobilya ihracatı son 5 yılda yüzde 106 arttıEge Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, son 5 yılda mobilya ihracatını yüzde 106 artırarak 229 milyon dolara taşıdı.

Mobilya ihracatı son 5 yılda yüzde 106 arttı

Türkiye geneli mobilya ihracatı,  2021 yılında yüzde 24 artışla 4,2 milyar dolara ulaştı.

Son 5 yılda mobilya ihracatını yüzde 106 artırarak 229 milyon dolara taşıdığı hatırlatan Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Fuat Gürle, şunları söyledi:

“Dereceye giren yarışmacıların staj ve iş bulmalarına aracılık edeceğiz”

“Katma değerli ihracat yolculuğumuzu hızlandıracak Ezber Bozan Tasarım Yarışmamız, 2021’de düzenlendiği ilk yılında büyük ilgiliyle karşılandı. İkincisini bu sene Smart Furniture teması ile gerçekleştireceğiz. Rekor düzeydeki başvurunun bu sene katlanacağına inanıyoruz. Yeni ödüllerimiz var ve toplam nakdi ödülümüzü de yükselttik. Aynı zamanda dereceye giren yarışmacıların staj ve iş bulmalarına aracılık edeceğiz. Biz sektörün katma değerli ürün ihracatına önemli katkılar sağlamak için akademi ve tasarımcılarla sektör arasında bir köprü görevi üstlendik.”

Katma değer anlamında Ege Bölgesinin daha fazla fırsata sahip olduğunu anlatan Gürle, 2021 yılında Türkiye geneli mobilya ihraç birim fiyatının 2,74 dolar, Ege’nin ise ihraç birim fiyatının 3,23 dolar olduğunu söyledi.

“Mobilya ihracatı 86 milyon dolar olarak gerçekleşti”

Ali Fuat Gürle, “Yaklaşık 3,5 milyar dolar dış ticaret fazlası veren bir sektörüz. Bu tablo sektörümüzün dış ticaret dengesine sağladığı katma değeri ortaya net bir şekilde koyuyor. Birliğimizin mobilya ihracatı 2016 yılında 110 milyon dolarken 2021 yılında 229 milyon dolara ulaştı. 5 yıllık dönemde mobilya ihracatımızda artış oranı yüzde 106’ya yükseldi. 2022 yılının ilk 4 ayına baktığımızda ise Birliğimizden yapılan mobilya ihracatı 86 milyon dolar olarak gerçekleşti.” şeklinde konuştu.

“İç piyasa güçlü olursa dış piyasa da güçlü olur”

Mobilya üretiminin ağırlığının iç pazara yönelik olduğunu söyleyen Gürle, “Hem iç hem dış piyasada çalışan firmalara sahibiz. İç piyasa güçlü olursa dış piyasa da güçlü olur. Son dönemdeki enflasyon ve alım gücünün düşmesi nedeniyle taksit sayısının artırılması elzem.” dedi.

Almanya, Hollanda ve İsrail en çok ihracat yapılan ülkeler

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, 2021’de 150 ülke ve bölgeye mobilya ihracatı gerçekleştirirken, ihracatının yüzde 50’sini Avrupa ülkelerine yaptı.

Mobilya ihracatında ilk sırada yüzde 43 artışla 23 milyon dolarla Almanya, yüzde 33 artışla 20 milyon dolarla Hollanda, yüzde 72 artışla 19 milyon dolarla İsrail, yüzde 50 artışla 12 milyon dolarla Fransa, yüzde 99 artışla 12 milyon dolarla ABD yer alıyor.

Mobilya ihracatı son 5 yılda yüzde 106 arttı #1


#Mobilya #ihracatı #son #yılda #yüzde #arttı
Kaynak : https://www.ensonhaber.com/emlak/mobilya-ihracati-son-5-yilda-yuzde-106-artti

Yorum yapın