Manisalı 7 yaşındaki Karin Berra, NASA’nın resim yarışmasını kazandıABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı’nın düzenlediği 2022 Uluslararası Çocuk Sanat Yarışması’na katılan7 yaşındaki Karin Berra Karagöz, “Genişletilmiş Dünya” adlı resmiyle birinci oldu.

Manisalı 7 yaşındaki Karin Berra, NASA'nın resim yarışmasını kazandı

Manisa’nın Yunusemre ilçesindeki Organize Sanayi İlkokulu 2. sınıf öğrencisi Karin Berra Karagöz, resimdeki yeteneğiyle akranları arasında dikkati çekiyor. 3 yaşından bu yana çizimler yapan Karagöz, yaptığı resimlerle yurt içi ve yurt dışındaki çeşitli yarışmalara katılarak dereceler elde etti.

“Genişletilmiş Dünya” resmi ile NASA ödülü aldı

Bu yıl da ailesinin yönlendirmesiyle NASA’nın düzenlediği yarışmaya katılan Karin Berra, “uzayda dünyaya borularla bağlı yapay fanusta yaşamı tasvir ettiği “Genişletilmiş Dünya” adlı resmiyle “Uzayda yaşam ve çalışma” kategorisinde birinci oldu.

Manisalı 7 yaşındaki Karin Berra, NASA’nın resim yarışmasını kazandı – VİDEO

Ailesini ve öğretmenlerini gururlandırdı

AA’nın haberine göre; NASA internet sitesi üzerinden yayınlanan 2022 Uluslararası Çocuk Sanat Yarışması sonuçlarıyla yaş grubunda birinci seçilen Karin Berra Karagöz, derecesiyle ailesini ve öğretmenlerini gururlandırdı.

“Dünya dışında bir dünya” çizdi

Karin Berra Karagöz, NASA’nın açılımını bilmese de uzayla ilgili bir yarışma olduğunu düşündüğünü belirterek, “NASA’nın uzayda yaşam kategorisinde birinci oldum. Dünyaya bağlı bir tane daha dünya çizmiştim. Fanusa benziyordu, etrafını arka fonunu da uzay şeklinde çizmiştim. Fanusun içinde hayat, doğa, binalar, deniz… Bütün dünyadaki her şey… Dünya dışında bir dünya oluşturmuştum. Borularla bağlıydı dünyaya, altındaki füzelerle de gidiyordu.” dedi.

Manisalı 7 yaşındaki Karin Berra, NASA nın resim yarışmasını kazandı #1

“Ressam olmayı seviyorum”

Resim yapmaya 3 yaşında başladığını anlatan Karagöz, 2 yıl önce Kovid-19 salgını nedeniyle uzaktan eğitime geçilince resim yapmaya daha çok zaman ayırdığını ve çalışmalarını ilerlettiğini söyledi.

Karin Berra Karagöz, elde ettiği başarıyla gururlandığını, daha çok yarışmaya katılmak istediğini dile getirerek, “Öncelikle ben zaten ressam olmayı seviyorum, resimlerimin sergilenmesini de çok isterim. Büyüyünce belki ünlü bir kişi olup resimlerimin sergilenebileceğini düşünüyorum.” diye konuştu.

Manisalı 7 yaşındaki Karin Berra, NASA nın resim yarışmasını kazandı #2

Baba Karagöz: “Hayal gücü geniş bir çocuk”

Baba Kadir Karagöz de kızının çok küçük yaşlarda çizimlere başladığını, kendisini geliştirdiğini ifade etti.

Aile olarak ona yol göstermeye çalıştıklarını, yarışmalar konusunda da teşvik ettiklerini belirten Karagöz, kızlarının hayal gücünün bazen kendilerini şaşırttığını söyledi. Karagöz, şunları kaydetti:

“Dünyadaki yaşamın bir uzantısı olarak uzayda yapay olarak oluşturulmuş bir mekan aklına gelmişti. İsmi konusunda biraz yardımcı olduk ama fikir ve dizayn kendisine ait tamamen. Hayal gücü geniş bir çocuk zaten. Sürekli hayal kurar, onları anlatmaya çalışır, hikayeleştirir, resimlerini yapmaya çalışır.”

Öğretmeni Ayşe Yaşar da resme özel bir ilgisi ve yeteneği olan öğrencisinin bu başarısının kendisi için sürpriz olmadığını, devamının geleceğinden emin olduğunu dile getirdi.

Manisalı 7 yaşındaki Karin Berra, NASA nın resim yarışmasını kazandı #3


#Manisalı #yaşındaki #Karin #Berra #NASAnın #resim #yarışmasını #kazandı
Kaynak : https://www.ensonhaber.com/egitim-haberleri/manisali-7-yasindaki-karin-berra-nasanin-resim-yarismasini-kazandi

Yorum yapın