Kuruluş Osman Bala Hatun kimdir? Tarihte Bala Hatun nasıl öldü ve ölüm sebebi nedir?


Dün akşam Kuruluş Osman dizisinin yayınlanmasının ardından Osman Bey’in eşi olan Bala Hatun’un tarihte nasıl ve ne zaman öldüğü merak konusu oldu.

Kuruluş Osman Bala Hatun kimdir? Tarihte Bala Hatun nasıl öldü ve ölüm sebebi nedir?

ATV ekranlarında reyting rekorları kıran tarihi dizi Kuruluş Osman, 3. sezonuyla yayınlanmaya devam ediyor. Dün akşam 112. bölümüyle izleyici karşısına çıktı.

Başrollerini Burak Özçivit ve Özge Törer’in paylaştığı dizinin son bölümünde Bala Hatun’un zindana düşmesi akıllara Bala Hatun’un ölümünü getirdi.

Osman Bey’in eşini kurtarmak için harekete geçmesi ve kurtarıp kurtaramayacağı merak konusu olurken, Bala Hatun, tarihteki hikayesi ile gündeme geldi.

Her bölümüyle izleyiciyi televizyona kilitleyen dizinin en önemli karakterlerinden biri olan ve Özge Törer’in canlandırdığı Bala Hatun, tarihte ne zaman ve nasıl öldü? İşte merak edilenler…

Kuruluş Osman Bala Hatun kimdir?

Kuruluş Osman dizisinde Bala Hatun karakterini Özge Törer canlandırıyor. Özge Törer, 1998 yılında İstanbul’da doğdu. Muğla Sıtkı Kocaman Üniversitesi Sahne Sanatları bölümünü kazandı. Başarılı oyuncu, Kuruluş Osman dizisiyle kariyerine ilk adımını attı.

Kuruluş Osman Bala Hatun kimdir? Tarihte Bala Hatun nasıl öldü ve ölüm sebebi nedir? #1

Tarihte Bala Hatun kimdir?

Rabia Bala Hatun’un 1257 ya da 1258 yılında doğduğu ve 1324 yılında öldüğü biliniyor. 1289 yılına doğru Osman Bey ile evlendi. Hayatı hakkında çok fazla bilgi bulunmayan Bala Hatun, Osman Bey’in eşi, Seyh Edebali’nin kızıdır. Çoğu zaman Orhan Bey’in annesi Malhun Hatun ile karıştırılıyor.

Bala Hatun nasıl ve ne zaman öldü?

Rabia Bala Hatun’un nasıl öldüğü bilinmiyor. 1324 yılında vefat ettiği söyleniyor. Mezarı ise babası Şeyh Edebali’nin Bilecik’te bulunan türbesinin yanında annesi ile beraber bulunmaktadır.

Kuruluş Osman Bala Hatun kimdir? Tarihte Bala Hatun nasıl öldü ve ölüm sebebi nedir? #2


#Kuruluş #Osman #Bala #Hatun #kimdir #Tarihte #Bala #Hatun #nasıl #öldü #ölüm #sebebi #nedir
Kaynak : https://www.ensonhaber.com/medya/kurulus-osman-bala-hatun-kimdir-tarihte-bala-hatun-nasil-oldu-ve-olum-sebebi-nedir

Yorum yapın