Joe Biden, ABD’deki enflasyonu değerlendirdi


ABD Başkanı Joe Biden, enflasyonun dünyanın dört bir yanındaki büyük ekonomilerde yüksek seyretmesine rağmen ABD’de düşüş gösterdiğini ve ailelere “nefes alma alanı” sağladığını ifade etti.

Joe Biden, ABD'deki enflasyonu değerlendirdi

ABD’de tüketici fiyatları aralık ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6,5 artarken, aylık olarak ise yüzde 0,1’lik gerileme yaşandı.

Aralıkta kaydedilen aylık enflasyon, Mayıs 2020’den bu yana görülen ilk negatif aylık enflasyon oldu.

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’da düzenlenen basın toplantısında, ekonomiye ve enflasyonla mücadeleye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Amerika’da her ay düşüyor”

Ülke ekonomisine ilişkin art arda 6 aydır güzel haberlerin geldiğini belirten Biden, enflasyonun yıllık bazda yüzde 6,5’e indiğini anımsattı.

Biden, “Enflasyon, dünyanın dört bir yanındaki büyük ekonomilerde yüksek olmasına rağmen Amerika’da her ay düşüyor ve ailelere gerçek bir nefes alma alanı sağlıyor.” dedi.

Enflasyondaki düşüşün en büyük nedeninin benzin fiyatlarındaki azalış olduğunu kaydeden Biden, gıda enflasyonunun da yavaşladığına işaret etti.

Biden, enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyona ilişkin verilerin de sevindirici olduğunu belirterek, çekirdek enflasyonun bir yılın en düşük seviyesine gerilediğini kaydetti.

Joe Biden, ABD deki enflasyonu değerlendirdi #1


#Joe #Biden #ABDdeki #enflasyonu #değerlendirdi
Kaynak : https://www.ensonhaber.com/dunya/joe-biden-abddeki-enflasyonu-degerlendirdi

Yorum yapın