İtalya’da benzin istasyonu çalışanları greve gidecek


İtalya’da benzin istasyonu çalışanları, akaryakıt fiyatlarındaki artış ve hükümetin geçen yıl uygulanan indirimi kaldırmasını protesto etmek amacıyla 25-26 Ocak tarihlerinde grev kararı aldı.

İtalya'da benzin istasyonu çalışanları greve gidecek

İtalya‘da benzin dağıtım şirketlerinin bağlı olduğu üç büyük sendika (Faib, Fegica ve Figisc), yaptıkları ortak açıklamada, greve gitme kararı aldıklarını duyurdu.

“Her gün hakarete maruz kalıyoruz”

Sağ koalisyon hükümetini “benzin fiyatlarını artırmak ve sorumluluğu dağıtım şirketlerinin üzerine atmakla” suçlayan sendikalar, “kendilerine karşı utanç verici bir karalama kampanyası başlatıldığını, benzin istasyonları çalışanlarının, sürücüler tarafından her gün hakaretlere maruz kaldıklarını” ifade etti.

Başbakan Giorgia Meloni başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, Ukrayna-Rusya savaşından dolayı benzin fiyatlarının artmasıyla birlikte geçen yıl uygulanan litre başına 18 sentlik indirimi kaldırma kararı almıştı.

Akaryakıt fiyatlarında şeffaflık artırıldı

AA’nın haberine göre, ayrıca akaryakıt fiyatlarının şeffaflığıyla ilgili çıkarılan bir kararnamede, denetimlerin sıkılaştırılacağı belirtilmiş ve her işletmecinin ulusal düzeyde ortalama benzin ve motorin fiyatlarını müşterilerine gösterme zorunluluğu getirilmişti.

İtalya’da aralık ayında açıklanan ortalama fiyatlarda litre başına benzin 1,662 avro, motorin de 1,727 avro olurken, 1-8 Ocak’ta benzin 1,812 avro, motorin ise 1,868 avroya çıkmıştı.

İtalya da benzin istasyonu çalışanları greve gidecek #1


#İtalyada #benzin #istasyonu #çalışanları #greve #gidecek
Kaynak : https://www.ensonhaber.com/dunya/italyada-benzin-istasyonu-calisanlari-greve-gidecek

Yorum yapın