İstanbul’da, kırık dişi dil kanseri olmasına neden oldu


Kırık ve çürük diş tedavisini ihmal eden genç, bir süre sonra dil kanserine yakalandı. Boynundaki lenflere de kanser sıçrayan gencin dilinin büyük bir bölümü alındı.

İstanbul'da, kırık dişi dil kanseri olmasına neden oldu

İstanbul’da ikamet eden 29 yaşındaki Hüseyin Güvenaltun, 2 çürük dişi gittiği doktorda birini çektirdi, diğeri ise iltihap nedeniyle ilaç tedavisine alındı.

Güvenaltun, ağrısının geçmesine aldandı ve diş sağlığını ihmal ederek bir daha doktora gitmedi.

Kırık diş zaman içerisinde dilin sol tarafında yara oluşmasına neden oldu. Yara kansere dönüştü, boyundaki lenflere sıçradı.

6 kilo verdi

DHA’nın haberine göre; dilindeki yara büyüyünce peltek konuşan, S’leri söyleyemeyen, kolları moraran ve gözleri kanlanan Güvenaltun, doktordan korktuğu için gitmediğini, 6 kilo verdiğini belirtti.

İstanbul’da, kırık dişi dil kanseri olmasına neden oldu ViDEO

İstanbul da, kırık dişi dil kanseri olmasına neden oldu #1

Tat alma duyusunu kaybetti

Dilinin büyük bir kısmı alındığı için tat alma duyusunu büyük oranda kaybeden genç, ölümden döndü. 3’üncü evre dil kanseri teşhisi konulan Güvenaltun, ameliyatla sağlığına kavuştu.

En çok hamburger yemeyi özlediğini belirten genç, taburcu edildi. Güvenaltun, önce işe başlayacağını ardından da ertelediği nişanını yapacağını dile getirdi.

“Konuşmakta, yemede, içmede zorluk çekiyordu”

Anne Hatice Eryılmaz, yaptığı açıklamada şu açıklamalarda bulundu:

“Oğlumun 2 dişi çürüktü, biri çekildi diğerine iltihap olduğu için doktor önce tedavi vermiş, sonra çekelim demiş. Oğlum da ağrısı geçince dişin çekilmesi için gitmemiş. Diş zamanla kırılıp dilini kesmiş, oğlum geçer diye önemsemedi. 1 aydan sonra yara iyileşmeyince biz de tedirgin olduk ama oğlum geçeceğini söyledi. Dildeki yara büyüdü, konuşmakta, yemede, içmede zorluk çekiyordu.

“Sürekli ağrı kesici kullanıyordu”

Ağrılarından dolayı sürekli ağrı kesici kullanıyordu. Oğlum biraz ihmalkâr davrandı. Çok korktuk çünkü yaşı küçük, hiç aklımızda yoktu. Alkol ve sigara da kullanmazdı. Şükür ameliyattan sonra daha iyi olacağız. 10 Ocak’ta nişan yapacaktık, yarası geçmeyince doktor arayışına girdik. Bazı doktorlar bizi daha çok korkuttu. En sonunda Tayfun Hocamla tanıştık, bize umut oldu. Çok şükür şu anda oğlum iyi. Çok hareketli, yerinde duramayan bir çocuktu, bir anda her şeyden kopması ona da bize de ağır geldi. Oğlum bir giyim mağazasında müdür, işine de dönecek patronları ve nişanlısı bu dönemde bizi hiç yalnız bırakmadı.”

İstanbul da, kırık dişi dil kanseri olmasına neden oldu #2

“Hastamız genç, aklına böyle bir şey olacağı gelmemiş”

Ameliyatı yapan Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı (KBB) Prof. Dr. Tayfun Apuhan ise dil kanserine yönelik ve hastanın son durumuna ilişkin şunları söyledi:

“Dil kanseri, baş boyun kanser türleri arasında önemli bir yer tutuyor. Erken teşhis konulup yeterli tedavi yapılmazsa ağız tabanından boyun bölgesine oradan da vücuda yayılarak ölümcül olabilir. O nedenle dil kanserine neden olan etmenlerin bir an önce ortadan kaldırılması gerekir. Hasta bir süre sonra çiğnerken, yutkunurken dil hareketlerinde kısıtlanma, ağrı, uyuşukluk meydana gelir. Boyun bölgesinde metastaz olduysa lenf bezleri büyür. Kulak ağrısı olabilir. Alkol, sigara, gözden kaçmaması gereken HPV virüsü, diş çürüğü, kırığı bu etmenler arasında yer alıyor. Hastamız uzun süre diş problemi yaşamış, kırık ve çürük dişi nedeniyle özel bir merkeze başvurmuş. Diş tedavisi devam ederken dilinin sol tarafında özellikle çürük ve kırık olan dişin yanında yara oluşmuş. Bir süre sonra hasta dilini hareket ettiremez hale gelmiş. Kişilerde dil kanserini genelde 40’lı yaşlardan sonra görürüz. Hastamız genç, aklına böyle bir şey olacağı gelmemiş, geciktirmiş doktora başvurmamış.

“Ameliyat 6 saat sürdü, başarılıydı”

Hasta bize geldiğinde dilinin üzerinde kırmızı, beyaz renkli kanseri andıran bir görüntüyle karşılaştık. Yapılan testlerden sonra dil kanseri teşhisini koyduk, hızlı yayılmıştı. Dilin çok az bir kısmında tümörlü doku yoktu. Hastayı acil olarak ameliyata aldık. Ameliyat sırasında tümörlü dokuyu çıkardık, kanser boyun bölgesine sıçramıştı oradaki lenf bezlerini temizledik. Daha sonra ağız tabanının tamirini yaptık. Dili flep ile onardık. Ameliyat 6 saat sürdü, başarılıydı. Hastamızın sağlık durumu iyi, taburcu edeceğiz. Diş çürüklerini, kırık dişleri özellikle sağlıksız yapılan diş protezlerini mutlaka kontrol etmek lazım. Bunlar dil kanserlerine zemin hazırlar.

“Hastamız kısmen şanslı biraz da olsa konuşabilecek”

Kanser tekrarlayabilir ama cerrahi sınırları temizledik, yakından takip edeceğiz. Hastamız kısmen şanslı biraz da olsa konuşabilecek, dilinin büyük bir kısmını tekrarlama riski yüksek olduğu için aldık. Vücudunun başka bölümünden dil kısmına doku transferi yapabiliriz. Tat alma kaybı olacak. Hasta 1 ay içerisinde normal hayatına dönebilir.”

Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Prof. Dr. Yakup Tomak da “Baş ve boyun bölgesinde yapılan böyle büyük operasyonlar anestezi açısından da önem arz etmektedir. Ağız ve boyun bölgesinde çalışılacağı için ameliyat süresince nazal entübasyon dediğimiz burundan bir tüp yerleştirerek akciğerlere kadar indirip hastanın solunumunu devam ettirdik. Değerleri stabildi, uygun bir şekilde uyandırdık. Hasta bana operasyon öncesinde ameliyattan sonra çok ağrım olacak mı diye sormuştu. Ben de kesinlikle ağrın olmayacak, biz sana çok güzel bir şekilde ağrı kesici bir sistem oluşturacağız dedim. Biz buna hasta kontrollü analjezi diyoruz. Bir pompa vasıtasıyla damar yolunda hasta ağrı kesicinin dozunu kendisi ayarlıyor. Bu sistemle hasta ağrısız bir dönem geçirdi. Ameliyat sırasında ve sonrasında anestezi açısından bir sorun yaşamadık. Hastamızı sağlıklı bir şekilde taburcu ediyoruz.” dedi.

İstanbul da, kırık dişi dil kanseri olmasına neden oldu #3

İstanbul da, kırık dişi dil kanseri olmasına neden oldu #4


#İstanbulda #kırık #dişi #dil #kanseri #olmasına #neden #oldu
Kaynak : https://www.ensonhaber.com/saglik/istanbulda-kirik-disi-dil-kanseri-olmasina-neden-oldu

Yorum yapın