Güvenlik güçleriyle Bolsonaro yanlıları iş birliği yaptı


Eski Devlet Başkanı Bolsonaro cephesini suçlayan Lula, “Birileri onların buraya giriş yapmasını kolaylaştırdı” dedi.

Lula: Güvenlik güçleriyle Bolsonaro yanlıları iş birliği yaptı

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, devlet kurumlarına baskınların ardından sessizliğini bozdu.

Lula, bazı güvenlik güçlerini eylemcilerle iş birliği yapmakla suçladı.

Kongre, Devlet Başkanlığı Sarayı ve Yüksek Mahkeme’ye yapılan baskının videolarını görmek istediğini belirten Lula, iş birliği yapan çok sayıda kişinin olduğunu kaydetti.

“Bolsonaro yanlılarının giriş yapmasını kolaylaştırdılar”

Lula, “Bu insanların (Bolsonaro yanlıları) Planalto Sarayı’nın kapısından içeri girmeleri sağlandı, yani birileri onların buraya giriş yapmasını kolaylaştırdı.” ifadesini kullandı.

Devlet Başkanlığı Sarayı içindeki Bolsonaro yanlılarına değinen Lula, sarayın Bolsonaro destekçileriyle dolu olduğunu ve bunun kariyerli kişilerle düzene alınması gerektiğini belirtti.

“Onlardan yapmalarını istediğim tek şey…”

Lula, ordunun görevinin Anayasa tarafından tanımlandığını vurgulayarak, “Benim onlardan yapmalarını istediğim tek şey görevlerini en iyi şekilde yapmalarıdır.” dedi.

Yerel basında çıkan iddialara göre, Bolsonaro destekçilerinin Kongre, Devlet Başkanlığı Sarayı ve Yüksek Mahkeme’ye girişinde bazı asker ve polislerin buna kasıtlı olarak seyirci kaldığı öne sürülmüştü.

Öte yandan 8 Ocak’taki Kongre ve diğer devlet binalarına yapılan baskına karıştıkları gerekçesiyle gözaltına alınan kişi sayısının 1800’e ulaştığı bildirildi.

Lula: Güvenlik güçleriyle Bolsonaro yanlıları iş birliği yaptı #1

Brezilya’daki olaylar

Brezilya’da 30 Ekim 2022’de düzenlenen ikinci tur devlet başkanlığı seçiminde sol görüşlü Lula da Silva yüzde 50,9, aşırı sağcı Bolsonaro ise yüzde 49,1 oy almıştı.

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Bolsonaro destekçileri önce ülkede günlerce süren otoyol kapatma eylemleri yapmış, ardından da ordu karargahları önünde düzenledikleri gösterilerde silahlı kuvvetleri Lula’nın devlet başkanlığı görevini devralmasına karşı müdahaleye çağırmıştı.

Ülkede Cumhuriyetin ilanının 123. yıldönümü olan 15 Kasım’da Bolsonaro yanlıları, başkent Brasilia, Sao Paulo, Rio de Janeiro, Recife ve Belen şehirlerinde yine aynı taleple askeri karargahların yakınında gösteriler düzenlemişti.

Lula: Güvenlik güçleriyle Bolsonaro yanlıları iş birliği yaptı #2

AA’nın haberine göre, Bolsonaro yanlıları, 8 Ocak’ta da ordunun müdahalede bulunması talebiyle slogan atarak polis bariyerini aşıp Ulusal Kongre binasına girmişti.

Protestocuları dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ile müdahale eden polis, grupların daha sonra Devlet Başkanlığı Sarayı ve Yüksek Mahkeme binasına zorla girmesine engel olamamıştı.

Ulusal Kongre, Devlet Başkanlığı Sarayı ve Yüksek Mahkeme’yi basan Bolsonaro destekçileri, güvenlik güçlerince bu binalardan çıkartılarak kontrol sağlanmıştı.

Devlet başkanlığı seçiminin ikinci turunu kazanan eski Devlet Başkanı Lula da Silva, 1 Ocak 2023’te parlamentoda yemin etmişti.


#Güvenlik #güçleriyle #Bolsonaro #yanlıları #iş #birliği #yaptı
Kaynak : https://www.ensonhaber.com/dunya/lula-guvenlik-gucleriyle-bolsonaro-yanlilari-is-birligi-yapti

Yorum yapın