Ermenistan, kadınlara gönüllü askerlik hizmeti önerecek


Harbe hazırlık seviyesini artırmak isteyen Ermenistan ordusu, kadınların askerliğiyle ilgili çalışmalar yürütüyor.

Ermenistan, kadınlara gönüllü askerlik hizmeti önerecek

Dağlık Karabağ Savaşı’nda Azerbaycan ordusunun nokta atışı operasyonları karşısında dayanamayan Ermenistan, masaya oturmak zorunda kaldı.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, ülkesinde büyük tepki toplarken, Ermeni ordusu da her fırsatta Azerbaycan topraklarında ateşkesi ihlal ederek gerilim peşinde koşuyor.

Ermenistan’da askerlik düzenlemesi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in milli savunma sanayisinin yeni dönemini başlattıklarını açıklamasının ardından Erivan yönetimi dikkat çeken bir adım attı.

Ermenistan Savunma Bakan Yardımcısı Arman Sargsyan, kadınları, atış eğitimlerine gösterdikleri yoğun ilgiden sonra gönüllülük esasına dayalı askerlik hizmetine almayı düşündüklerini söyledi.

Kadınlara gönüllü askerlik önerisi

Sargsyan, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Şu anda yasa tasarısı hazırlık safhasındayız. Konu üzerindeki tartışmalar sonuçlandığında tasarıyı sunacağız. Şimdi sadece kadınların askerlik hizmetinin gönüllülük esasına dayalı olacağını söyleyebilirim.” dedi.

Ermenistan, kadınlara gönüllü askerlik hizmeti önerecek #1

Harbe hazırlık seviyesini artırmak istiyorlar

Ermenistan ordusu, silahlı kuvvetlerin harbe hazırlık seviyesinin artırılmasına katkıda bulunmayı arzu eden ve buna imkanı olan kadınların potansiyelini değerlendirmek istiyor.

Ermenistan, kadınlara gönüllü askerlik hizmeti önerecek #2

Erkeklerin zorunlu askerlik hizmeti

Ermenistan’da, yasa gereği 18-27 yaş grubu erkeklerin 24 ay zorunlu askerlik hizmeti bulunuyor.

AA’nın haberine göre, 27 ile 50 yaş arasındaki erkekler ise yedeğe ayrılarak seferberlik ilan edilmesi halinde göreve çağrılabiliyor.


#Ermenistan #kadınlara #gönüllü #askerlik #hizmeti #önerecek
Kaynak : https://www.ensonhaber.com/dunya/ermenistan-kadinlara-gonullu-askerlik-hizmeti-onerecek

Yorum yapın