Cumhurbaşkanı’na küfreden Fenerbahçeli taraftarlar için istenen ceza belli oldu


Fenerbahçe-Ümraniyespor maçı sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik küfrettikleri belirlenen 5 şüpheli hakkında 4 yıl 8 aya kadar hapis cezası talebiyle dava açıldı.

Cumhurbaşkanı’na küfreden Fenerbahçeli taraftarlar için istenen ceza belli oldu

8 Ağustos 2022 tarihinde oynanan Fenerbahçe ile Ümraniyespor arasındaki maç öncesi Kadıköy’deki meyhaneler tıklım tıklım dolmuş, maç öncesi alkol alan bir grup taraftar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a koro halinde küfretmişti.

“S…. ol git Recep Tayyip” şeklindeki küfürlü tezahüratlara, içki masalarından alkışla destek verilmişti.

Soruşturma tamamlandı

Cumhurbaşkanı’na yönelik hakaretler, sosyal medyada büyük tepkiye neden olunca görüntülerden tespit edilen kişilere yönelik soruşturma başlatılmıştı.

Ve 5 şüpheli hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.

Kadıköy sokaklarında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a küfür VİDEO

İddianame

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, şüpheliler Berkan O., İsa C., Özcan U., Serhat K. ve Tolga I.’nın 8 Ağustos 2022 tarihinde saat 19.00 sıralarında Fenerbahçe- Ümraniyespor futbol maçının oynanacağı esnada Balıkçılar Çarşısı’nda bulunan bir restoranda alkışlayarak ve ritim tutarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik hakaret içeren tezahüratta bulundukları anlatıldı.

“Ortamın ambiyansını paylaşmak istedim”

İddianamede şüphelilerin savunmalarına da yer verildi.

Berkan O. ifadesinde, suça konu videonun paylaşıldığı sosyal medya hesabının kendisine ait olduğunu, restoranda Fenerbahçe taraftar grubu ve ortam ambiyansını paylaşmak istediğini, görüntülerde yer alan videodaki şahıslar ile bir tanışıklığının olmadığını, video içeriğinde yer alan “Recep Tayyip” şeklinde geçen sözlerin kendisine ait olmadığını, suçlamayı kabul etmediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı’na küfreden Fenerbahçeli taraftarlar için istenen ceza belli oldu #1

‘Kamu görevlisiyim, hakaret etmedim’

Olay günü alkollü olduğunu söyleyen şüpheli İsa C. ise yoldan geçen şahısların Fenerbahçe lehine diğer takımların aleyhine tezahüratlarda bulunduğunu, bunun üzerine kendisinin Galatasaray’a yönelik küfrettiğini, ardından ortamdaki tezahüratın değiştiğini, Cumhurbaşkanına hitaben sinkaflı sözleri duyması üzerine tezahüratı kestiğini, bir kamu görevlisi olarak Cumhurbaşkanına hakaret içeren bir eyleminin bulunmadığını söyleyerek suçlamaları kabul etmedi.

Cumhurbaşkanı’na küfreden Fenerbahçeli taraftarlar için istenen ceza belli oldu #2

“Cumhurbaşkanı aleyhine slogan atıldığını hatırlıyorum”

Şüpheli Tolga I. da, bulundukları restoranın önünde Fenerbahçe ile ilgili tezahürat yapıldığını ve bunlara eşlik ettiğini belirterek, “Mekanın karşısında bulunan masalarda 7-8 kişilik bir grup tarafından Cumhurbaşkanı aleyhine slogan atıldığını hatırlıyorum. Bu hakaret içerikli slogana eşlik etmedim.” dedi.

Diğer şüpheliler de Cumhurbaşkanına yönelik hakaret içerikli tezahüratta bulunmadıklarını öne sürdü.

Cumhurbaşkanı’na küfreden Fenerbahçeli taraftarlar için istenen ceza belli oldu #3

Savcılık makamı inanmadı

Şüphelilerin suçtan kurtulmaya yönelik olduğu değerlendirilen savunmalarına itibar edilemeyeceğini belirten savcılık, şüphelilerin sözlerinin eleştiri ve ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilemeyeceğini kaydetti.

Savcılık, şüphelilerin Türkiye Cumhuriyetini ve Türk milletinin birliğini temsil eden Cumhurbaşkanlığı makamına ve bu makamı temsil eden Cumhurbaşkanına yönelik onur, şeref ve saygınlığı rencide edici nitelikte eylemde bulunduklarını aktardı.

Cumhurbaşkanı’na küfreden Fenerbahçeli taraftarlar için istenen ceza belli oldu #4

4 yıl 8 aya kadar hapis istemi

İddianamede, 5 şüphelinin ‘Cumhurbaşkanına Hakaret’ suçundan 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapisle cezalandırılması istendi.

İddianame gönderildiği mahkemece kabul edildi.

İHA’nın haberine göre şüphelilerin yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.


#Cumhurbaşkanına #küfreden #Fenerbahçeli #taraftarlar #için #istenen #ceza #belli #oldu
Kaynak : https://www.ensonhaber.com/3-sayfa/cumhurbaskanina-kufreden-fenerbahceli-taraftarlar-icin-istenen-ceza-belli-oldu

Yorum yapın