Bakan Murat Kurum, Düzce’deki hasar tespit sonucunu açıkladı


Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, incelemelerde bulunmak üzere gittiği Düzce’de, can kaybının bulunmadığını ancak 8 binada ağır hasar oluştuğunu söyledi.

Düzce’nin Gölyaka ilçesinde meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki deprem, panik yarattı.

Gece saat 04.08 sıralarında yaşanan sarsıntı İstanbul, Bolu, Sakarya, Ankara, Kocaeli, Kütahya, Bilecik, Bursa, İzmir’e kadar geniş bir alanda hissedildi.

Vatandaşlar sokaktaki bekleyişlerini sürdürüyor

Büyük korku yaşayan vatandaşlar, soluğu sokaklarda aldı.

Bölgede hasar tespit çalışmaları devam ederken vatandaşlar da gece saatlerinden itibaren dışardaki bekleyişlerini sürdürüyor.

Bakan Murat Kurum, Düzce’deki hasar tespit sonucunu açıkladı #1

Bakan Kurum son durumu açıkladı

Öte yandan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı da harekete geçerek bölgedeki çalışmaları hızlandırdı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum da incelemelerde bulunmak üzere Düzce ve Gölkaya ilçesini ziyaret etti.

Bakan Kurum ziyaretin ardından deprem bölgesine ilişkin son durumu aktarmak adına basın toplantısı düzenledi.

Bakan Murat Kurum, Düzce’deki hasar tespit sonucunu açıkladı VİDEO

“321 binamızda hasar tespiti yaptık”

Murat Kurum’un açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

138 artçı deprem meydana geldi. Can kaybımız yok. Hızlı bir şekilde hasar tespiti yapıyoruz. 321 binamızda hasar tespiti yaptık.

Bakan Murat Kurum, Düzce’deki hasar tespit sonucunu açıkladı #2

Toplamda 8 bina hasar aldı

Gölyaka’da 5 binamız, 8 bağımsız bölümümüz ağır hasarlı. Cumayeri, Gümüşova ve merkezde 3 binamız ağır hasarlı. Yurtlarımızda herhangi bir hasar söz konusu değil.

Kısmi, az hasarlı kamu binaları var. Bu binalara ilişkin de tadilatların yapılmasını müteakip burada kamu hizmetleri verilecek.

Elektriğe baktığımızda bugün akşam itibariyle şehrimizin neredeyse yüzde 95’ine elektrik veriliyor olacak. İçme suyuyla ilgili birkaç kısmi hasarlar söz konusu. O hasarlar suyu kesmeden tamamlanacak.

Bakan Murat Kurum, Düzce’deki hasar tespit sonucunu açıkladı #3

“Deprem çok fazla yapısal hasara yol açmadı”

Günlük yaptığımız tüm hasarları ertesi gün vatandaşımıza bildireceğiz. Vatandaşlarımızdan isteğimiz binaların hasarlı olup olmadığının tespitinin yapılmasını müteakip evlerine girmeleridir. Neticede artçı depremler hala devam ediyor.

Bina hasarları dışında eşya hasaları da söz konusu. Bunların da tespit çalışmalarına başlandı. Hasarın durumuna göre de AFAD’ımız daha önceki depremlerde olduğu gibi yine vatandaşlarımız için bu süreci yönetmiş olacak.

Düzce’deki deprem çok fazla yapısal hasara yol açmadı. Sebebi, bina stokunun yüzde 75’inin Deprem Yönetmeliği’ne uygun yapılmış olmasıdır.” ifadelerini kullandı.

Bakan Murat Kurum, Düzce’deki hasar tespit sonucunu açıkladı #4


#Bakan #Murat #Kurum #Düzcedeki #hasar #tespit #sonucunu #açıkladı
Kaynak : https://www.ensonhaber.com/gundem/murat-kurum-5-binamiz-agir-hasarli

Yorum yapın