Aydın’da iki katlı tarihi ev depremde kısmen yıkıldı


Kuşadası’nda, iki katlı tarihi ahşap ve yığma taş ev bugün öğlen saatlerinde meydana gelen 3.7 büyüklüğündeki depremde kısmen yıkıldı.

Aydın'da iki katlı tarihi ev depremde kısmen yıkıldı

Bugün saat 12.57’de merkez üssü Ege Denizi Kuşadası Körfezi olarak açıklanan deprem meydana geldi.

Aydın Kuşadası, Hacıfeyzullah Mahallesi Sarı Sokak ile Zafer Sokak köşesinde bulunan ve 1900’lü yıllarda inşa edildiği belirtilen iki katlı ahşap ve yığma taş ev, depremde hasar gördü.

DHA’nın haberine göre SİT alanı olan mahalledeki binanın alt katındaki çıkma bölüm yıkıldı. Durumun bildirilmesi üzerine gelen Kuşadası Belediyesi Zabıta ekipleri, bina da yaşayan Neriman Özgün ve eltisi Gültane Özgün’ü tedbir amacıyla evden çıkardı.

İki eltiye komşuları sahip çıkarak evlerine aldı. İki eltinin, yaşadıkları korkuyu uzun süre üzerlerinden atamadıkları görüldü.

“Sıva için bile izin verilmedi”

Yıkılma tehlikesi nedeniyle iki evin çevresinde güvenlik şeridi oluşturuldu. Kısmen yıkılan metruk evin 7 mirasçıdan biri olan Önder Özgün, “Bu evin mirasçılarındanım. Bu eve 120 yıl önce gelin gelen babaannem 20 yıl önce öldü. Zamanında sıva için bile izin verilmediği için biz de bir şey yapamadık. Bu ev yıkılacak mı, restore mi edilecek bilmiyoruz. Olacağı buydu, çare bulunması lazım” dedi.

Aydın’da iki katlı tarihi ev depremde kısmen yıkıldı VİDEO

“Bir çare bulunması lazım”

Komşulardan Hüseyin Işık ise “Yıkılmak üzere olan evin tam karşısında oturuyoruz. Her an tamamen yıkılacak endişesi içindeyiz. Sürekli deprem oluyor.

Bugün de depremden sonra evin bir bölümü yıkıldı. Usulüne uygun bir şekilde, restorasyonunun yapılması gerekiyor. Bir çare bulunması lazım. Evin bu şekilde her an tamamen yıkılacak halde durması bizleri korkutuyor” diye konuştu.

 

Aydın da iki katlı tarihi ev depremde kısmen yıkıldı #1

Aydın da iki katlı tarihi ev depremde kısmen yıkıldı #2

Aydın da iki katlı tarihi ev depremde kısmen yıkıldı #3

Aydın da iki katlı tarihi ev depremde kısmen yıkıldı #4


#Aydındaiki #katlı #tarihi #depremde #kısmen #yıkıldı
Kaynak : https://www.ensonhaber.com/3-sayfa/aydindaiki-katli-tarihi-ev-depremde-kismen-yikildi

Yorum yapın