Avrupa’nın en güçlü süper bilgisayarı Finlandiya’da kuruldu


Finlandiya’da kurulan süper bilgisayar Lumi, iklim çalışmaları için Dünya’nın ikiz modelini yapacak.

 Avrupa'nın en güçlü süper bilgisayarı Finlandiya'da kuruldu

Teknolojinin bir hayli gelişmesiyle birlikte insanların yapması gereken hesaplamalar ve modellemeler de giderek karmaşık bir hal almaya başladı.

Bu sorun ortadan kaldırmak için ise birçok güçlü bilgisayarın birleşmesi ve birbirleriyle uyumlu halde çalışması şeklinde ortaya çıkan süper bilgisayarlar geliştirildi.

Süper güçlü bilgisayarlar; günlük kullanım için değil, çözülmesi çok uzun zaman alan matematiksel problemlerde, fizik bilimleriyle ilgili modellemelerde ve insan zekâsının yetmeyeceği karışık hesaplamalarda kullanılıyor.

Avrupa’nın en güçlü süper bilgisayarı kuruldu

Dünyanın üçüncü en hızlı, Avrupa’nın en güçlü süper bilgisayarı Finlandiya’da kuruldu. Ülkenin doğusundaki Kajaani kentinde eski bir kağıt fabrikasına yerleştirilen ve bir basketbol sahasının yarısı büyüklüğünde olan bilgisayar iklim çalışmalarında kullanılacak.

 Avrupa nın en güçlü süper bilgisayarı Finlandiya da kuruldu #1

Lumi adı verilen süper bilgisayar, 10 Avrupa ülkesi ve Avrupa Birliği’nin dahil olduğu bir proje sonucu hayata geçti.

Haziran ayında resmen açılışı yapılan bilgisayarın tam kurulumu sonbaharda tamamlanarak bilim dünyasının hizmetine sunulacak.

200 milyar euroluk yatırım

200 milyar euroluk bir yatırım sonucu doğan Lumi’nin kendisi 145 milyon euro değerinde ve Avrupa’nın en güçlü bilgisayarı.

Ömrünün yaklaşık beş yıl olması beklenen Lumi, Amerika Birleşik Devletleri’nin Tenessee eyaletindeki Frontier ve Japonya’nın Kobe kentindeki Fugaku’dan sonra dünyanın en hızlı süper bilgisayarı konumunda.


#Avrupanın #güçlü #süper #bilgisayarı #Finlandiyada #kuruldu
Kaynak : https://www.ensonhaber.com/teknoloji/avrupanin-en-guclu-super-bilgisayari-finlandiyada-kuruldu

Yorum yapın