Afrika’ya dönüş yolundaki kayıp leylek Anita, Emirdağ’da ölü bulundu


İsveçli kuş bilimcilerin takip ettiği ‘Anita’ adlı dişi leylek, Afrika’ya göç yolunda Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinde elektrik direğinin yanında yanmış halde bulundu.

Afrika'ya dönüş yolundaki kayıp leylek Anita, Emirdağ’da ölü bulundu

Mart ayında sürüler halinde Afrika’dan çıkıp, Hatay’dan Anadolu’ya, Trakya üzerinden Avrupa’ya dağılıp yaz aylarını burada geçiren ve yeni yavruları olan leyleklerin yine Türkiye üzerinden Afrika’ya geri dönüş yolculuğu neredeyse tamamlandı.

Yeni yavrularla birlikte sayıları her yıl 900 bin-1 milyon civarına ulaşan leyleklerin binlercesi, birçok sebeple göç yolunda yaşamını yitiriyor.

Anita için kayıp ihbarı yapıldı

DHA’nın haberine göre; göç döneminin son günlerinde İsveç’ten kuş bilimcileri, Türkiye’de uzun yıllardır leyleklerin göç yolculuğunu yakından takip edip, sayımlarını gerçekleştiren Leylekel (Storkland) grubu üyelerine ‘Kayıp Vericili Leylek’ ihbarında bulunarak, yardım istedi.

Afrika ya dönüş yolundaki kayıp leylek Anita, Emirdağ’da ölü bulundu #1

Emirdağ’da yüksek gerilim hattı yanında ölü bulundu

‘Anita’ adı verilen dişi leyleğe uydu verici cihaz ve halka takarak takip eden İsveç’ten Petter Albinson’ın Leylekel grubundan temasa geçtiği Emine Nurhan Tekin ve Fikret Can, Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinde uzun süren araştırmalar yaptı. Leylek Anita, gönüllü İbrahim Sarıtaş tarafından, kırsal bir arazideki yüksek gerilim hattı direğinin yanında halkasıyla birlikte yanmış halde ölü bulundu.

Afrika ya dönüş yolundaki kayıp leylek Anita, Emirdağ’da ölü bulundu #2

Her göç mevsiminde binlerce leylek ölüyor

Leylekel Grubu yöneticisi Fikret Can, 17 yıldır gönüllü ekip arkadaşlarıyla leyleklerin göçünü izleyip, sonbaharda sayımlarını yaptıklarını belirterek, son yıllarda Avrupa’dan çok sayıda ‘Kayıp Vericili Leylek’ ihbarı aldıklarına dikkat çekti. Avrupa’da üreyen leyleklerin yüzde 90’ının ilkbaharda yuvalarına ulaşmak, sonbaharda Afrika’daki kışlaklarına varmak için Türkiye’den geçmek zorunda olduklarını söyleyen Can, Edirne’den başlayıp Hatay Yayladığı’nda son bulan her göç mevsiminde binlerce leyleğin öldüğünü, aralarında verici takılan leylekler de bulunduğunu kaydetti.

Afrika ya dönüş yolundaki kayıp leylek Anita, Emirdağ’da ölü bulundu #3

22 vericili leyleğin 19’unu elektrik çarptı

Avrupalı kuş bilimcilerin, Türkiye’de kaybolan leyleklerin bulunması, ölmüşse sebebi ve vericinin geri gönderilmesi gibi konularda yardım istediklerini anlatan Fikret Can, bugüne kadar Türkiye’nin birçok yerinde 22 vericiyle takip edilen leyleğin araştırmasını yaptıklarını söyledi. Can, “Bunlardan biri yorgun düşmüştü. Kontrolleri yapıldı, beslendi, doğaya bırakıldı. Biri trafik kazasında ölmüştü. Bir araştırmamız sonuçsuz kaldı, diğer 19’u elektrik çarpması sonucu öldü” dedi.

Afrika ya dönüş yolundaki kayıp leylek Anita, Emirdağ’da ölü bulundu #4

Kuşun ölüsü ve halkası bulundu, verici kayıp

En son olayda ise İsveç menşeli Anita isimli dişi leylekle ilgi yardım talebi geldiğini, son sinyallerin Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinden alındığını anlatan Can, İsveç’ten Petter Albinson’un, grup üyeleri Petra Mayer ve Emine Nurhan Tekin’den yardım istediğini, Afyonkarahisar’dan gönüllü İbrahim Sarıtaş’a ulaştıklarını anlattı. Emirdağ Camili köyü kırsalında koordinatlara giderek inceleme yapan Sarıtaş, leyleğin elektrik çarpması sonucu öldüğünü, halkasını bulduğunu, ancak uydu vericiyi bulamadığını dile getirdi.

Afrika ya dönüş yolundaki kayıp leylek Anita, Emirdağ’da ölü bulundu #5

Köylüler vericiyi arıyor

Kayıp vericiyi bulmak için sonraki günlerde İbrahim Sarıtaş’ın yanı sıra DKMP ekipleri, köy muhtarı Kenan Kuru ve köylülerin de bölgede araştırma yaptığını anlatan Fikret Can, 4 Eylül’den bu yana bölgede leyleğin üzerine takılı son sinyalin ve ölüsünün bulunduğu alanda vericiyi henüz bulamadıklarını söyledi. Can, bölgenin kırsal ve diz boyu otlarla kaplı olması nedeniyle güneş enerjisiyle çalışan vericinin, leylek öldükten sonra parçasının yırtıcılar tarafından başka bir yere taşınmış olabileceğini, vericinin de bu nedenle gölge bir yerde olabileceğini dile getirdi. Can, vericiyi arama çalışmalarının sürdüğünü, bulunduğunda İsveç’e gönderileceğini ifade etti. İsveçli Petter Albinson ise vericinin oldukça pahalı ve kimsenin işine yaramayacağını belirterek, bulunması konusunda yardım çağrısında bulundu.

Afrika ya dönüş yolundaki kayıp leylek Anita, Emirdağ’da ölü bulundu #6

Afrika ya dönüş yolundaki kayıp leylek Anita, Emirdağ’da ölü bulundu #7

Afrika ya dönüş yolundaki kayıp leylek Anita, Emirdağ’da ölü bulundu #8

Afrika ya dönüş yolundaki kayıp leylek Anita, Emirdağ’da ölü bulundu #9


#Afrikaya #dönüş #yolundaki #kayıp #leylek #Anita #Emirdağda #ölü #bulundu
Kaynak : https://www.ensonhaber.com/yasam/afrikaya-donus-yolundaki-kayip-leylek-anita-emirdagda-olu-bulundu

Yorum yapın