ABD Başkanı Biden’ın eski ofisinden gizli belgeler çıktı


ABD Başkanı Joe Biden’ın başkan yardımcılığı yaptığı dönemden kalan ve devlete ait olan “gizli belgeler”, Biden’ın eski kişisel ofisinde bulundu.

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Florida’daki evinden gizli belgeler çıkması üzerine, “sorumsuzluk” açıklaması yapan ABD Başkanı Joe Biden’ın, eski kişisel ofisinde de gizli belgeler bulundu.

Eski ofisinden “gizli bilgiler içeren belgeler” çıktı

Biden’ın danışmanlarından Richard Sauber, Biden’ın, kurucusu olduğu Penn Biden Merkezi’ndeki kişisel ofisinde, 2009-2017 yılları arasındaki başkan yardımcılığı görevi sırasından kalan bazı “gizli bilgiler içeren az sayıda belgenin” ortaya çıktığını kaydetti.

ABD Başkanı Biden ın eski ofisinden gizli belgeler çıktı #1

Belgeler incelemeye alındı

Belgelerin 2 Kasım 2022’de, “kilitli bir dolapta” bulunduğunu söyleyen Sauber, belgeler bulunur bulunmaz Biden’ın kişisel avukatlarının, Beyaz Saray ve devletin ulusal arşivlerle ilgili kurumlarıyla iletişime geçtiğini ifade etti.

Beyaz Saray yetkilileri, Adalet Bakanlığının söz konusu belgeleri incelemeye aldığını duyurdu.

ABD Başkanı Biden ın eski ofisinden gizli belgeler çıktı #2

Biden, konutundan gizli belge çıkan Trump’ı sorumsuzlukla suçlamıştı

Diğer yandan eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Florida’daki evinden çıkan gizli belgeleri eleştiren Biden’ın ofisinden benzer şekilde gizli belgelerin çıkmasına Cumhuriyetçi Parti üyeleri tepki gösterdi.

CNN televizyonuna konuşan Cumhuriyetçi siyasetçi James Comer, Biden’ın kişisel ofisinden gizli belgelerin çıkmasının ironik olduğunu söyleyerek, şu ifadeleri kullandı:

ABD Başkanı Biden ın eski ofisinden gizli belgeler çıktı #3

“Nasıl bu kadar sorumsuz olunabilir”

“Başkan Biden, (eski) Başkan Trump’ın yanlışlıkla gizli belgeleri kendi konutuna veya herhangi bir yere götürmesini çok eleştirdi ve şimdi öyle görünüyor ki kendisi de aynısını yapmış olabilir.”

AA’nın haberine göre Biden, FBI ajanlarının 8 Ağustos’ta Trump’ın Palm Beach’teki Mar-a-Lago malikanesinde yaptıkları aramada gizli belgelerin bulunması üzerine, “Biri nasıl bu kadar sorumsuz olabilir?” yorumunu yapmıştı.

ABD Başkanı Biden ın eski ofisinden gizli belgeler çıktı #4


#ABD #Başkanı #Bidenın #eski #ofisinden #gizli #belgeler #çıktı
Kaynak : https://www.ensonhaber.com/dunya/abd-baskani-bidenin-eski-ofisinden-gizli-belgeler-cikti

Yorum yapın